Внутрішньогосподарський контроль

Спеціальність: Облік і оподаткування
Код дисципліни: 6.071.01.E.050
Кількість кредитів: 5.00
Кафедра: Обліку та аналізу
Лектор: Гик Василь Володимирович
Семестр: 8 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Мета дисципліни «Внутрішньогосподарський контроль» полягає в оволодінні базовими теоретичними знаннями та набутті практичних навиків щодо організації та здійснення внутрішньогосподарського контролю на підприємствах різних форм власності та господарювання.
Завдання: - ІНТ. Здатність розв’язувати складні спеціалізовані задачі та практичні проблеми під час професійної діяльності у сфері обліку, аудиту та оподаткування або у процесі навчання, що передбачає застосування теорій та методів економічної науки і характеризується комплексністю і невизначеністю. фахових: - ФК 09. Здійснювати зовнішній та внутрішній контроль діяльності підприємства та дотримання ним законодавства з бухгалтерського обліку і оподаткування. - ФКС 1.12. Здатність застосовувати методики проведення внутрішнього контролю фінансово-господарської діяльності підприємства.
Результати навчання: - ПР 31. Розуміти особливості практики здійснення внутрішньогосподарського контролю діяльності підприємств різних форм власності та організаційно-правових форм господарювання.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Контроль і ревізія. Судово-бухгалтерська експертиза.
Короткий зміст навчальної програми: Розглядаються місце, функції та роль внутрішньогосподарського контролю в системі управління підприємством. Теоретичний матеріал навчальної дисципліни охоплює 10 тем, які розкривають сутність, принципи та функції, предмет та метод внутрішньогосподарського контролю, загальні аспекти організації та проведення контрольної роботи, організацію та методику внутрішньогосподарського контролю фінансово-господарської діяльності підприємства.
Опис: Тема 1. Сутність, принципи та функції внутрішньогосподарського контролю. Тема 2. Предмет та метод внутрішньогосподарського контролю. Тема 3. Суб’єкти внутрішньогосподарського контролю та їх функції Тема 4. Загальні аспекти організації та проведення контрольно-ревізійної роботи на підприємстві. Тема 5. Організація та методика контролю статутної діяльності і власного капіталу. Тема 6. Організація та методика контролю грошових коштів, розрахунків та інших активів. Тема 7. Організація та методика контролю основних засобів і нематеріальних активів. Тема 8. Організація та методика контролю запасів. Тема 9. Організація та методика контролю зобов’язань. Тема 10. Організація та методика фінансових результатів діяльності підприємства і його структурних підрозділів.
Методи та критерії оцінювання: Поточний контроль результатів навчання передбачає усне і письмове тестування та виконання прикладних завдань на практичних заняттях. Для студентів заочної форми навчання поточний контроль також охоплює виконання двох контрольних робіт. Семестровий контроль результатів навчання включає проводиться у формі заліку.
Критерії оцінювання результатів навчання: Усні відповіді на практичних заняттях - 20 балів. Виконання та захист контрольної роботи - 20 балів. Письмове тестування - 60 балів.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: Базова 1. Костирко Л. А. Внутрішньогосподарський контроль : навч. посібник / Л. А. Костирко, Ю. І. Клюс, І. М. Кушал, М. Ю. Манухіна, О. М. Розмислов. – С. : Видавництво СНУ ім. В. Даля, 2018. – 320 с. 2. Внутрішній аудит : навчальний посібник / за ред. Ю. Б. Слободяник. – Суми :ТОВ «ВПП «Фабрика друку», 2018. – 248 с. 3. Контроль і ревізія: навч. посіб. / за ред. Р. Л. Хом'яка, О. В. Тесак. Львів: ТОВ "Видавнича група "Бухгалтери України", 2021. 264с. 4. Контроль: незалежний, внутрішній, державний: навч. посіб. : у 2 ч. Ч. 1. Незалежний аудиторський та внутрішньогосподарський контроль [Електронний ресурс] / М.С. Пашкевич, Н.Л. Шишкова ; М-во освіти і науки України, Нац. гірн. ун-т. – Дніпро : НГУ, 2017. – 182 с. Допоміжна 1. Пантелеєв В.П. Засади організації внутрішнього контролю підприємств. Науковий вісник Національної академії статистики, обліку та аудиту. 2017. № 1-2. С. 15-22. 2. Новик І.В. Організація системи внутрішнього контролю на підприємстві. Наукові записки. УАД. 2017. № 2. С. 188-196. 3. Мулик Я.І. Методичні та організаційні підходи до системи внутрішнього контролю на підприємстві. Агросвіт. 2020. № 17-18. С. 28–38. 4. Клюс Ю.І., Іжболдіна А.В. Оцінка ефективності внутрішнього контролю промислових підприємств. Науковий погляд: економіка та управління. 2020. №3 (69). С. 52-57. 5. Михалків А. А., Косташ Т. В. Внутрішній контроль процесу господарювання: проблеми організації. Економіка та держава. 2020. № 1. С. 61–65. 6. Господарський кодекс України : Закон України від 16.01.2003 № 436-IV. 7. Цивільний кодекс України : Закон України від 16.01.2003 № 435-IV. 8. Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні : Закон України від 16.10.2012 № 5463-17. 9. Порядок визначення розміру збитків від розкрадання, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей: Постанова Кабінету Міністрів України від 22.01.1996 № 116. 10. Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань : Наказ Міністерства фінансів України від 02.09.2014 № 879.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).