Облік та оподаткування суб'єктів малого підприємництва

Спеціальність: Облік і оподаткування
Код дисципліни: 6.071.02.E.056
Кількість кредитів: 5.00
Кафедра: Обліку та аналізу
Лектор: к.е.н., доц. Ольшанська Марія Володимирівна
Семестр: 7 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Метою вивчення дисципліни «Облік і оподаткування суб’єктів малого підприємництва» є формування у студентів системи знань про методологічні та організаційні основи обліку та оподаткування суб’єктів малого підприємництва (надалі СМП); набуття студентами системи знань з концептуальних основ ведення обліку та порядку оподаткування СМП, практичних вмінь та навичок щодо організації та ведення обліку, оподаткування СМП. Вивчення цієї дисципліни сприятиме формуванню фахівців відповідно до нових тенденцій і вимог підготовки висококваліфікованих спеціалістів економічного напряму, здатних використовувати специфіку та особливості СМП для їх ефективного управління.
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування у здобувачів освіти компетентностей: інтегральна компетентність: Здатність розв’язувати складні спеціалізовані задачі та практичні проблеми під час професійної діяльності у сфері обліку, аудиту та оподаткування або в процесі навчання, що передбачає застосування теорій та методів економічної науки і характеризується комплексністю й невизначеністю. фахові компетентності: Здатність до відображення інформації про господарські операції суб’єктів малого підприємництва в фінансовому обліку, їх систематизації, узагальнення у звітності та інтерпретації для задоволення інформаційних потреб осіб, що приймають рішення. Застосовувати знання податкового законодавства в практичній діяльності суб’єктів малого підприємництва.
Результати навчання: У результаті вивчення дисципліни фахівець повинен знати основні відмінності та особливості ведення обліку і оподаткування в суб’єктів малого підприємництва, методику використання спрощеного плану рахунків, регістрів обліку, спрощеної системи оподаткування з метою складання податкової та фінансової звітності. Підготовлений фахівець повинен вміти: використовувати в практичній діяльності спрощений план рахунків, спрощену систему оподаткування, заповнювати і подавати звітність
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: - пререквізит: Податкова система Фінансовий облік І, Фінансовий облік ІІ - кореквізити: Податкові розрахунки, Формування та реалізація облікової політики підприємства, Податкова звітність
Короткий зміст навчальної програми: Основи організації бухгалтерського обліку та оподаткування суб’єктів малого підприємництва. Облік власного капіталу, грошових коштів, розрахункових операцій, розрахунків за заробітною платою, необоротних активів, запасів на СМП, витрат на виробництво СМП, доходів та фінансових результатів з використанням спрощеного плану рахунків та реєстрів обліку. Фінансова звітність суб’єктів малого підприємництва. Оподаткування та податкова звітність суб’єктів малого підприємництва.
Опис: Основи організації бухгалтерського обліку та оподаткування на суб’єктах малого підприємництва: Поняття “суб’єкт мікропідприємництва”, “суб'єкт малого підприємництва”, “платник єдиного податку”. Організація бухгалтерського обліку та оподаткування СМП. План рахунків бухгалтерського обліку та особливості його застосування СМП. Облік власного капіталу: Капітал та його складові. Облік зареєстрованого капіталу СМП. Типові бухгалтерські проведення обліку власного капіталу Облік грошових коштів: Особливості обліку грошових коштів у касі. Облік операцій на поточному рахунку Облік розрахункових операцій: Організація обліку розрахунків з підзвітними особами. Організація обліку розрахунків з покупцями і замовниками. Організація обліку розрахунків з постачальниками та підрядниками. Облік позик банку Облік розрахунків за заробітною платою: Особливості організації обліку праці та заробітної плати у СМП. Синтетичний та аналітичний облік нарахувань на фонд оплати праці та утримань із заробітної плати. Облік необоротних активів: Бухгалтерський облік необоротних активів (основних засобів, інвестиційної нерухомості, нематеріальних активів). Типові господарські проведення з обліку необоротних активів (Облік надходження НА, Облік ремонту НА, Облік оренди НА, Переоцінка НА, Облік вибуття НА). Типові порушення при обліку НА Облік запасів на СМП: Поняття запасів. Облік матеріалів та МШП. Облік товарів. Облік готової продукції. Типові порушення при обліку запасів Облік витрат, доходів та фінансових результатів СМП: Особливості обліку витрат на виробництво продукції СМП. Облік загальновиробничих витрат. Типові господарські проведення з обліку витрат на виробництво Поняття і види доходів. Групування доходів та фінансових результатів на рахунках бухгалтерського обліку. Способи ведення обліку витрат, доходів та формування фінансових результатів Фінансова звітність суб’єктів малого підприємництва: Поняття фінансової звітності та вимоги до неї. Порядок заповнення фінансового звіту суб'єкта малого підприємництва. Порядок заповнення спрощеного фінансового звіту суб'єкта малого підприємництва Оподаткування та податкова звітність суб’єктів малого підприємництва: Облік податків та подання звітності СМП на загальній системі оподаткування. Облік податків та подання звітності СМП на спрощеній системі оподаткування. Переваги та недоліки спрощеної системи оподаткування
Методи та критерії оцінювання: Форми та методи навчання: лекції, практичні заняття, самостійна робота Методи і критерії оцінювання: - Поточний контроль (100%): усне опитування, робота на практичних заняттях, контрольна робота, заліковий тестовий контроль.
Критерії оцінювання результатів навчання: Поточний контроль результатів навчання передбачає усне опитування (10 балів), виконання розрахункових завдань на практичних заняттях (10 балів), тестування у ВНС (10 балів) і письмове тестування (70 балів).
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: Критерії оцінювання роботи студента на практичному занятті 1. Усна відповідь за темою практичного заняття Відповідь розгорнута, обгрунтована - 3 бали Питання розкрите, але недостатньо обгрунтоване - 2 бали Відповідь відсутня- 0 балів 2. Розв’язування задачі біля дошки Задача розв’язана в повному обсязі, відповідь правильна - 2 бали Задача розв’язана частково (50%) - 1 бал Відсутній кінцевий результат Задача не розв’язана - 0 балів Загальна кількість балів за практичне заняття - 5 балів Загальна кількість балів за практичні заняття - 10 балів Тестування за темою у ВНС - 1бал Загальна сума за тестами у ВНС - 10 балів Критерії оцінювання завдань контрольної роботи 1. Теоретичне завдання Відповідь розгорнута - 2 бали Відповідь відсутня - 0 балів 2. Тестові завдання (5 шт) Відповідь обрано правильно - 1 бал Відповідь обрано неправильно- 0 балів 3. Практичне завдання Задача розв’язана у повному обсязі - 3 бали Задача розв’язана у неповному обсязі (на 50%) - 2 бали Розв’язок задачі відсутній, або ж цілком невірний - 0 балів Загальна кількість балів за одну контрольну - 10 балів Загальна кількість балів за виконання контрольних робіт - 10 балів Критерії оцінювання відповідей письмового тестування 1. Тестові завдання (1-8) Відповідь обрано правильно - 4 бали Відповідь обрано неправильно - 0 балів 2. Тестові завдання (9-11) Відповідь обрано правильно - 5 балів Відповідь обрано неправильно - 0 балів 3. Практичне завдання (12) Задача розв’язана у повному обсязі - 23 бали Задача розв’язана у неповному обсязі (на 70%) - 18 балів Задача розв’язана у неповному обсязі (на 50%) - 13 балів Задача розв’язана у неповному обсязі (на 30%) - 7 балів Розв’язок задачі відсутній, або ж цілком невірний - 0 балів Загальна кількість балів за екзаменаційний контроль - 70 балів
Рекомендована література: Навчально-методичне забезпечення 1. Облік та оподаткування суб’єктів малого підприємництва: Методичні рекомендації для проведення практичних занять для студентів спеціальності 071 «Облік і оподаткування» першого бакалаврського рівня вищої освіти / М.В. Ольшанська, Н.М.– Національний університет “Львівська політехніка”, 2020. – 97 с. (самвидав№9601 від 06.04.21р) 2. Облік та оподаткування суб’єктів малого підприємництва: Методичні рекомендації до самостійної роботи студентів для студентів спеціальності 071 «Облік і оподаткування» першого бакалаврського рівня вищої освіти / Укл.: М.В. Ольшанська, – Національний університет “Львівська політехніка”, 2020. – 87 с. (самвидав№9600 від 06.04.21р) 3. Облік та оподаткування суб’єктів малого підприємництва: Методичні рекомендації до контрольної роботи студентів для студентів спеціальності 071 «Облік і оподаткування» першого бакалаврського рівня вищої освіти / Укл.: М.В. Ольшанська, – Національний університет “Львівська політехніка”, 2020. – 98 с. (самвидав№9599 від 06.04.21р) 4. Електронний навчально-методичний комплекс Облік та оподаткування суб’єктів малого підприємництва: Електронний ресурс / М.В. Ольшанська. – Режим доступу: http://vns.lpnu.ua/course/view.php?id=8489 Сертифікат №03883 номер і дата реєстрації: Е41-237-957/2021 від 01ю04ю2021 р. Рекомендована література Базова 1.Хомяк Р.Л., Ольшанська М.В. Облік і звітність суб’єктів малого підприємництва: Навчальний посібник/ Хомяк Р.Л., Ольшанська М.В., Хомяк Т.Р., Воскресенська Т.І., Мельник Н.В., Нашкерська М.М. - Львів: СПОЛОМ, 2018р.-250с. 2. ГураН.О., Мельник Т.Г. Облік на підприємствах малого бізнесу: Підручник / Н.О. Гура, Т.Г. Мельник – ЦУЛ 2017р. – 288с. 3. Верига Ю.А. Облік і звітність суб’єктів малого підприємництва: Навчальний посібник рекомендовано МОН України/ Ю.А.Верига , Є.А. Карпенко, Г.О. Соболь, Н.О. Кулявець – Центр навчальної літератури 2017. – 264с. 4. Коптєва Г. М. Облік і звітність в оподаткуванні : навч. посібник / Г. М. Коптєва ; Нац. техн. унт "Харків. політехн. ін-т". – Харків : Підручник НТУ "ХПІ", 2018. – 493 с. 5 Податкова система: Навчальний посібник / [Волохова І. С., Дубовик О. Ю., Слатвінська М. О.та ін.]; за заг. ред. І. С. Волохової, О. Ю. Дубовик. – Харків: Видавництво «Діса плюс», 2019. – 402 с. 6 Гресь Н.Л. Облік і звітність в оподаткуванні : навч. пос. / Н.Л. Гресь, К.К. Недоступ / за заг. ред.проф. М.Т. Теловатої; М-во освіти і науки України, Нац. техн. ун-т. «Дніпровська політехніка».– Дніпро : НТУ «ДП», 2019. – 152 с. Допоміжна 1.Чабанюк О.М., К.І. Кузьмінська. Облік і оподаткування у торгівлі та підприємствах ресторанного бізнесу: Навчальний посібник / Чабанюк О.М., К.І. Кузьмінська – Алерта, 2019р., - 214с. 2. Загородній А.Г. та ін. Бухгалтерський облік. Основи теорії та практики: Підручник / А.Г. Загородній, Г.О. Партин, Л.М. Пилипенко, Т.І. Партин. – Четверте видання, доопрацьоване і доповнене. Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2018. 280 с. 3. Гуцаленко Л.В., Марчук О.А., Мельянкова Л.В. Облік і звітність суб’єктів малого підприємництва: Навчальний посібник. – ЦУЛ 2020. – 390 с. 4.Мельник Тетяна, Гура Надія Облік на підприємствах малого бізнесу: навчальний посібник / Т.Мельник, Н. Гура . - Центр навчальної літератури, 2019. – 288 с. 5 Любов Гуцаленко, Уляна Марчук Облік і звітність субєктів малого бізнесу: Навч. Пос /Л. Гуцаленко., У. Марчук – К.: Центр навчальної літератури, 2019. – 390 с. Інформаційні ресурси 1.Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07 1999 р. № 996-XIV[Електронний ресурс]. – Режим доступу:https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/996-14 2.Податковий Кодекс України від 02.12.2010р. 2755-VI.[Електронний ресурс]. – Режим доступу:https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17 3.Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 25 «Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва». Затверджено наказом Міністерства фінансів України від 25.02.2000 р. № 39. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0161-00 4. Господарський кодекс України від 16.01.2003 р. № 436- IV[Електронний ресурс]. – Режим доступу:https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/436-15 5. Закон України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні» від 22.03.2012 р. № 4618-VI.[Електронний ресурс]. – Режим доступу:https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4618-17
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з особливими освітніми потребами на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу здобувачів освіти з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).