Судово-бухгалтерська експертиза

Спеціальність: Облік і оподаткування
Код дисципліни: 6.071.01.E.048
Кількість кредитів: 5.00
Кафедра: Обліку та аналізу
Лектор: канд. екон. наук, професор Чубай Володимир Миколайович
Семестр: 7 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Метою вивчення навчальної дисципліни є формування у студентів здатності ефективно вирішувати складні завдання щодо планування, організації і проведення судово-бухгалтерської експертизи з використанням сучасних технічних засобів та новітніх методик, і формування потенціалу особистого наукового й фахового вдосконалення в сфері судово-експертної діяльності з врахуванням світових тенденцій щодо економічних експертиз.
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування та розвиток у здобувачів освіти компетентностей: - інтегральна компетентність: здатність розв’язувати складні спеціалізовані задачі та практичні проблеми під час професійної діяльності у сфері обліку, аудиту та оподаткування або в процесі навчання, що передбачає застосування теорій та методів економічної науки і характеризується комплексністю й невизначеністю. - фахові компетентності професійного спрямування: • здатність планувати та організовувати судово-бухгалтерську експертизу, визначати потрібний набір методів, необхідні об’єкти та інформацію для її проведення; • здатність аналізувати інформацію, одержану під час судово-бухгалтерської експертизи, і виявляти схеми здійснення порушень, зокрема ухилень від сплати податків, шахрайства у розрахунках з контрагентами, розкрадання товарно-матеріальних цінностей.
Результати навчання: - знання теоретичних, методологічних та практичних засад організації і здійснення судово-бухгалтерської експертизи; - знання законодавчо-нормативних вимог щодо судово-бухгалтерської експертизи, а також порядку атестації судових експертів та основних кваліфікаційних вимог до них; - знання порядку і особливостей різних видів судово-бухгалтерської експертизи, прав, обов’язків і відповідальності судових експертів; - розуміння сутності судово-бухгалтерської експертизи та її методів, а також порядку і особливостей їх застосування; - вміння планувати судово-бухгалтерську експертизу, визначати її термін, потрібний набір методів, необхідні об’єкти та інформацію для її проведення; - вміння здійснювати судово-бухгалтерську експертизу розрахунків з контрагентами, операцій, пов’язаних з виробництвом продукції, виконанням робіт, наданням послуг, розрахунків з бюджетом за прямими і непрямими податками тощо; - вміння аналізувати інформацію, одержану під час судово-бухгалтерської експертизи порушень в сфері фінансово-економічної діяльності підприємств, установ, організацій, і формулювати на основі неї достовірні висновки; - вміння виявляти схеми здійснення порушень, зокрема ухилень від сплати податків, шахрайства у розрахунках з контрагентами, розкрадання товарно-матеріальних цінностей тощо.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: - пререквізити: «Аудит», «Фінансовий облік І», «Фінансовий облік ІІ», «Господарське право» «Податкова система». - кореквізити: «Внутрішньогосподарський контроль».
Короткий зміст навчальної програми: Вивчення дисципліни дає змогу формування у студента цілісної системи знань і вмінь щодо організації і здійснення судово-бухгалтерських експертиз. Саме судово-бухгалтерська експертиза часто являється найефективнішим інструментом для обґрунтованого доведення неправомірності або правомірності звинувачень у недостовірності даних обліку, викривленні даних фінансової та податкової звітності чи незаконному здійсненні господарських операцій. Тому дисципліна «Судово-бухгалтерська експертиза» займає важливе місце у процесі підготовки сучасних бухгалтерів. Теоретичний матеріал навчальної дисципліни охоплює 8 тем, які зокрема розкривають суть, об’єкти та суб’єкти судово-бухгалтерської експертизи, методичні прийоми та інформаційне забезпечення судово-бухгалтерської експертизи, регулювання здійснення судово-бухгалтерських експертиз в Україні, особливості процесу судово-бухгалтерської експертизи та його стадії, організацію та методики судово-бухгалтерської експертизи розрахунків з контрагентами, операцій, пов’язаних з виробництвом продукції, виконанням робіт, наданням послуг, розрахунків з бюджетом за прямими та непрямими податками тощо. У процесі викладання лекційного матеріалу значну увагу звернуто на практичний досвід організації і проведення судово-бухгалтерських експертиз зокрема за реальними справами (в т.ч. кримінальними), системне глибоке розуміння методики судово-бухгалтерської експертизи розрахунків з бюджетом, контрагентами тощо, а також акцентовано на важливості ретельного дотримання обов’язків судового експерта, виходячи з вимог чинного законодавства.
Опис: Суть, види та завдання економічних експертиз. Методи та інформаційне забезпечення судово-бухгалтерської експертизи. Регулювання здійснення судово-бухгалтерських експертиз в Україні. Процес судово-бухгалтерської експертизи та його стадії. Організація та методика судово-бухгалтерської експертизи розрахунків з контрагентами. Організація та методика судово-бухгалтерської експертизи операцій, пов’язаних з виробництвом продукції, виконанням робіт, наданням послуг. Організація та методика судово-бухгалтерської експертизи розрахунків з бюджетом за прямими податками. Методика судово-бухгалтерської експертизи розрахунків з бюджетом за непрямими податками.
Методи та критерії оцінювання: - Поточний контроль (30%): усне опитування, розв’язування задач, виконання і захист контрольної роботи. - Підсумковий контроль (70%, заліковий контроль): тестування.
Критерії оцінювання результатів навчання: Поточний контроль: Для денної форми навчання: - практичні заняття – 15 балів (6 балів – усне опитування на практичних заняттях, 9 балів – розв’язування задач); - контрольна робота 15 балів (8 балів виконання і 7 балів захист). Критерії оцінювання цього завдання наведені в методичних рекомендаціях до виконання контрольної роботи з дисципліни. Порядок і критерії оцінювання письмового тестування наведені у ВНС дисципліни в електронному документі «Критерії оцінювання з дисципліни «Судово-бухгалтерська експертиза».
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Ужва А.М. Судово-бухгалтерська експертиза: навч. посібн. – Миколаїв: Миколаївський національний університет імені О. Сухомлинського, 2019. – 228 с. 2. Кримінальний процесуальний кодекс України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: www.rada.gov.ua. 3. Порівняльний аналіз фіскального ефекту від застосування інструментів ухилення/уникнення оподаткування в Україні: нові виклики / В. Дубровський, В. Черкашин, О. Гетман. – Київ: Інститут соціально-економічної трансформації, 2020. – 51с. 4. Судово-бухгалтерська експертиза: навч. посібн. у структурно-логічних схемах для студентів денної та заочної форми навчання спеціальності «Облік і оподаткування» / укладачі: Топоркова О.В., Акімова Н.С. – Х. : ХДУХТ, 2018. – 398 с. 5. Економічна експертиза : теорія, методологія та організація [Електронний ресурс] : монографія / М. Лучко, Л. Будник, І. Гарбарець [та ін.] ; за заг. ред. М. Лучка. – Тернопіль : ЗУНУ, 2021. – 308 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).