Режими роботи об'єктів теплоенергетики

Спеціальність: Теплоенергетика
Код дисципліни: 6.144.02.E.110
Кількість кредитів: 5.00
Кафедра: Теплоенергетика, теплові та атомні електричні станції
Лектор: старший викладач закладу вищої освіти Заяць Марія Федорівна
Семестр: 8 семестр
Форма навчання: денна
Результати навчання: Внаслідок вивчення даного курсу майбутні спеціалісти повинні отримати знання технології роботи ТЕН в умовах проходження змінних режимів навантаження і мати чіткі уявлення про реальні маневрові можливості сучасного енергетичного устаткування ТЕС. Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування та розвиток у студентів : загальні компетентності: ЗК5: здатність до застосування знань на практиці; ЗК6: здатність здійснювати пошук та аналізувати інформацію з різних джерел; ЗК9: уміння розв’язувати поставлені задачі та приймати відповідні рішення; ЗК15: потенціал до подальшого навчання. фахові компетентності: ФК1: базові знання наукових понять, теорій і методів, необхідних для розуміння принципів роботи та функціонального призначення теплоенергетичних систем та їх обладнання; ФК3:базові знання технічних характеристик, конструктивних особливостей, призначення і правил експлуатації теплоенергетичного обладнання; ФК6: знання сучасних технологічних процесів та систем технологічної підготовки виробництва; ФКС2.2: здатність використовувати знання і уміння для розрахунку, дослідження, вибору, впровадження, ремонту, та проектування теплоенергетичних систем та їх складових. У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач освіти повинен бути здатним продемонструвати такі програмні результати навчання: ПР3:Розуміння міждисциплінарного контексту спеціальності «Теплоенергетика». ПР11: Мати лабораторні / технічні навички, планувати і виконувати експериментальні дослідження в теплоенергетиці за допомогою сучасних методик і обладнання, оцінювати точність і надійність результатів, робити обґрунтовані висновки. ПР12: Розуміти ключові аспекти та концепції теплоенергетики, технології виробництва, передачі, розподілу і використання енергії. ПР13: Розуміти основні методики проектування і дослідження в теплоенергетиці, а також їх обмеження. ПР14: Мати навички розв’язання складних задач і практичних проблем, що передбачають реалізацію інженерних проектів і проведення досліджень відповідно до спеціалізації. ПР15: Розуміти основні властивості та обмеження застосовуваних матеріалів, обладнання та інструментів, інженерних технологій і процесів.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: - пререквізити: математичне моделювання в теплоенергетиці, експлуатація обєктів теплоенергетики, промислові теплові електростанції; - кореквізити: монтаж і ремонт обєктів ТЕС, виконання бакалаврської кваліфікаційної роботи.
Короткий зміст навчальної програми: Теплова схема теплогенеруючої установки. Енергетичні ресурси, види станцій, графіки навантажень ТЕЦ.Способи покриття графіків навантаження енергосистем і вимоги до режимних характеристик ТЕЦ.Режими роботи енергоблоків. Діапазон навантажень енергоблоків під час роботи в різних режимах.Часткові навантаження теплогенеруючого обладнання. Робота барабанних і прямотечійних котлів на часткових навантаженнях.Робота об’єктів теплоенергетики в умовах різко перемінного графіка електричного навантаження. Перехідні процеси в теплоенергетичному обладнанні. Фактори, що визначають надійність роботи котла в перехідних режимах.Основні конструктивні рішення камерних паливень, профіль та компонування. Аеродинаміка камерних паливень.Гідродинаміка в екранах парових котлів з природною циркуляцією. Режим, структура пароводяної суміші в трубах і характеристика потоку робочого тіла.Схеми водопарових трактів котла. Гідродинаміка котлів з природною циркуляцією. Гідродинаміка прямотечійних котлів. Особливості роботи металу труб поверхонь нагріву. Типи і типорозміри парових котлів.Значення стабільності перегріву пари. Методи регулювання перегріву.Конструктивні особливості низькотемпературних поверхонь нагрівання.Особливості водного режиму. Сепарація і промивка пари. Фактори, які впливають на крапельний виніс. Системи газоповітряного тракту. Парогенератори з наддувом і високонапірні.Забруднення зовнішніх поверхонь нагрівання. Абразивний знос, корозія, і очистка поверхонь нагрівання.Режими пуску і зупину теплоенергетичного обладнання.Захист зовнішніх та внутрішніх поверхонь нагріву під час простоювання теплоенергетичного обладнання в резерві.
Методи та критерії оцінювання: • Поточний контроль (28%): усне опитування. • Підсумковий контроль (72%), контрольний захід, іспит.
Рекомендована література: 1. Об’єкти теплових електричних станцій. Режими роботи та експлуатації/ Й.С. Мисак, Я.Ф. Івасик, П.О. Гут, Н.М. Лашковська. Львів, Національний університет „Львівська політехніка”, 2007. -256с. 2. Янко П.І., Мисак Й.С. Режими експлуатації енергетичних котлів. – Львів: НВФ „Українські технології”, 2004. -270с. 3. Степанов Д.В. Котельні установки промислових підприємств: навч. посібник/ Д. В. Степанов, Є.С. Корженко, Л.А. Боднар.– Вінниця: ВНТУ, 2011. - 120 с. 4. Правила технічної експлуатації електричних станцій і мереж. Посібник. Том І і ІІ/ За ред.. Й.С. Мисака. – К.: ОЕП „ГРІФРЕ”, 2008, -1110с. 5. Технічна експлуатація електричних станцій і мереж. Правила. ГДК 34.20.507. – К.: ОЕП „ГРІФРЕ”, 2003. -508с.