Безпека виробничих процесів галузі машинобудування

Спеціальність: Цивільна безпека
Код дисципліни: 6.263.07.E.085
Кількість кредитів: 8.00
Кафедра: Цивільна безпека
Лектор: Ступницька Н.
Семестр: 5 семестр
Форма навчання: денна
Результати навчання: Знати : 1. Аналізувати суспільні явища й процеси на рівні, необхідному для професійної діяльності, знати нормативно-правові засади забезпечення цивільного захисту, охорони праці, питання нормативного регулювання забезпечення заходів у сфері цивільного захисту та техногенної безпеки об'єктів і територій (РН03). 2. Застосовувати отримані знання правових основ цивільного захисту, охорони праці у практичній діяльності (РН04). 3. Пояснювати процеси впливу шкідливих і небезпечних чинників, що виникають у разі небезпечної події; застосовувати теорії захисту населення, території та навколишнього природного середовища від уражальних чинників джерел надзвичайних ситуацій, необхідні для здійснення професійної діяльності знання математичних та природничих наук (РН06). 4. Обирати оптимальні заходи і засоби, спрямовані на зменшення професійного ризику, захист населення, запобігання надзвичайним ситуаціям (РН07). Вміти: 1. Розробляти та використовувати технічну документацію, зокрема з використанням сучасних інформаційних технологій (РН10). 2. Визначати фізичні, хімічні, біологічні та психофізіологічні шкідливі, виробничі чинники та аналізувати безпечність виробничого устаткування (РН11). 3. Класифікувати речовини, матеріали, продукцію, процеси, послуги та суб’єкти господарювання за ступенем їх небезпечності (РН13). 4. Ідентифікувати небезпеки та можливі їх джерела, оцінювати ймовірність виникнення небезпечних подій та їх наслідки (РН14).
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Пререквізити: Основи охорони праці, Безпека життєдіяльності.
Короткий зміст навчальної програми: Система управління охороною праці для машинобудівного підприємства. Підготовка документів для визначення та обліку шкідливих і небезпечних виробничих факторів. Організація і координація робіт з охорони праці. Стан безпеки праці в машинобудуванні. Санітарно-гігієнічні вимоги до виробничих приміщень і робочих місць. Вимоги безпеки до обладнання та інструменту в машинобудуванні. Безпечність обладнання. Вимоги безпеки до основної групи металообробних верстатів. Вимоги безпеки до основних технологічних процесів машинобудівного підприємства. Безпека під час зварювальних вогневих робіт. Безпека під час роботи з хімічними речовинами. Безпека праці під час вантажно-розвантажувальних робіт.
Методи та критерії оцінювання: Поточний контроль (50 %): письмові звіти практичних робіт (30%); письмовий звіт з розрахунково-графічної роботи (20%) Екзаменаційний контроль (50 %): екзамен у письмовій формі за завданнями, які складаються з теоретичних завдань та в усній формі шляхом опитування теоретичного матеріалу курсу.
Рекомендована література: 1. Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування.» за № 2443-VIIІ від 22.05.2018 2. П.Пістун, Р.Є.Стець, І.О. Трунова Охорона праці в галузі машинобудування Навч. посібник.- Суми „Університетська книга” 2011,- 557 с. 3. Правила охорони праці під час холодного оброблення металів. 05.11.2013. 4. НПАОП 28.0-1.34-14. Правила охорони праці під час електрохімічної обробки металів